GenelŞirket Kurmak

Şirket Kurmak

Çok sayıda kendi işini yapan ancak vergi mükellefi olmayan veya olmaya cesaret edemeyen girişimci var.Bunlar arasında özellikle gençlerin bir kısmı mail göndererek, arayarak vergi ve diğer maliyetleri ile ilgili doğru bilgiye ulaşmaya çalışıyorlar. Yazımızın konusunu önemi açısından şirket kurmak oluşturacak.  Bu yazımızda kuruluş süreçlerinden ziyade öneminden ve üstleneceğiniz misyonlardan bahsedeceğim. Süreçler ile ilgili olarak Adım Adım Şirket Kuruluşu başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Girişimcilere  öncelikle hedefleri doğrultusunda hiçbir gelir elde etmeden ne kadar faaliyette bulunarak bu maliyetlere katlanabileceklerini hesaplamaları gerektiğini hatırlatıyorum. Ayrıca ne kadar gelir elde ederlerse maliyetlerini tam olarak karşılayacakları başabaş noktasına erişeceklerini mutlaka tespit etmelerini hatırlatıyorum.
Bunlar yapıldığında bir iş planı içeriğinin hazırlanmış olduğunu hatırlatıyorum ve ekliyorum bir iş planı mutlaka olmalı. Peki iş planı hazırlamak başka bir yazımızın konusu olsun mu? Olsun! O zaman kaldığımız yerden şirket kurmak konusuna devam edelim.

Şirket Kurmak Neden Önemli
Şirket Kurmak Neden Önemli

Şirket Kurmak neden önemli

Girişimciler açısından şirket kurmak son derece önemli, çünkü  şahıs işletmesi çok kurumsal gözükmemektedir, kurumsallık vazgeçilmez bir unsur olmalıdır. Kurumsallığı sadece ve sadece firmaların içerisindeki yerleşik hiyerarşi yapısı ve dışarıya görünen donuk ifade olarak değerlendirmeyelim kurumsallık, firmaların dışarıya yansıyan yüzüdür yani firmaların hedef kitle, müşteri potansiyeli, rakipler, kamu ve bankalar üzerinde oluşturduğu algıların toplamıdır diyebilirim, ben bu şekilde değerlendiriyorum.

Mehmet Varyemezoğlu adında şahıs işletmesi ile Prestijgrup Bilişim Hizmetleri ve Dış Ticaret Limited Şirketi ünvanlı şirketin hedef kitle üzerinde bıraktığı etki aynı değildir.
Şirket kurma şahıs işletmesine göre vergi ve diğer yükümlülükler açısından da farklı avantajlar sunmaktadır ancak bugünkü yazımızın konusu bu değildir, bununla ilgili faydalı bilgiye ulaşacağınız linki yazının sonunda paylaşacağım.

Günümüzde sermaye şirketleri artık tek ortaklı olarak da kurulabiliyor, tek başına sahip olacağınız bir limited şirket kurmanın kurumsallık, müşteri üzerindeki etki ve üçüncü şahıslar da oluşturduğu algının şahıs işletmesine göre çok daha pozitif olacağını öngörebiliriz.
Bir şirketi yönetiyor olmak bizim de işimize farklı açılardan bakıyor olmamızı gerektirecek. Şahıs işletmesi olduğumuzda duruma çokta pozitif yaklaşamıyoruz. Sermayeniz ne kadar? Şirketinizi kaç yılında kurdunuz? gibi sorulara vereceğiniz cevaplar yanıltıcı ve anı kurtarmak için olacaktır.

Şirket Kurma Sonrası
Şirket Kurma Sonrası

Şirket Kurma İşi tamam sonra ne olacak
Şirketiniz tüzel kişilik kazandıktan sonra birçok misyonunuz olacak. Çok yönlü, aktif ve sosyal olmalısınız.

 1. İş adamı olacaksınız
 2. Yönetici olacaksınız
 3. Girişimcisiniz artık
 4. Şirket Müdürü olacaksınız
 5. Şirket ortağı olacaksınız (kar payı bekleyen)
 6. İşveren/patron olacaksınız
 7. Vergi mükellefi olacaksınız
 8. Ticaret erbabı, basiretli tacir olacaksınız
 9. Rakip olacaksınız
 10. Pazarlamacı olacaksınız
 11. Satışçı olacaksınız

Şirketinizi ve hizmetlerinizi pazarlamaya hazırlıklı olun

Yukarıda yazdığım misyonlarınız gereği tüm yönlerinizle şirketinizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi siz ve ekibiniz pazarlamaya hazırlıklı olmalısınız. İşini iyi bilen bir esnaf, basiretli bir ticaret erbabı sizinle iş yaparken mutlaka bazı sorular soracaktır, bu sorulara verdiğiniz cevap geçici olduğunda inanın durum çokta sizin lehinize sonuçlanmayacaktır. Eğer bir market,kasap veya fırın işletiyorsanız  bu yazıyı okumaya veya şirket kurmaya gerek yok. Hedef müşterilerin çok sayıda alternatif şirketi değerlendirme imkanlarının var olduğu bir ortamda elbetteki pozitif algı yaratacak unsurlar üzerinde bir tercihte bulunmanız gerekecektir.

Şirket kuruluşu konusunda sizlere çevrede bırakacağı etki, önemi ve sağladığı misyonları sizlerle paylaşmaya çalıştım. Girişimcilik cesaret, hedeflere ulaşma azmi ve hayalleri gerçekleştirme arzusu gerektirir. Her başarısızlık bir deneyimdir, doğru bildiğiniz yoldan asla vazgeçmeyin.

Limited Şirket Kuruluşu konulu çalışmamı daha önce sitemde yayınlamıştım, şirket kuruluş süreci hakkında bilgi edinmek için göz gezdirmenizde fayda var.

Ayrıca Anonim Şirketlerin Avantajları başlıklı yazımı da inceleyebilirsiniz.

Eğer bu çalışmamı faydalı bulduysanız sosyal medya linklerinden paylaşmanızı isteyeceğim.

Teşekkürler, bol kazançlı günler ve girişimler diliyorum.

Cihat Ertürk

1980 Doğumluyum, Bilgisayarlı Muhasebe, İktisat ve Maliye bölümlerinde sırasıyla ön lisans, lisans ve yüksek lisansıımı tamamlayarak 2005 yılında Mali Müşavir 2020 yılında Yeminli Mali Müşavir olmaya hak kazandım. Uzmanlık alanım vergi, şirketler, sosyal güvenlik gibi konulardır...

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Merhaba şirket kurmak başlıklı yazınızda belirtiğiniz şirket kuruluş süreciyle ilgili desteğiniz için teşekkürler.
  Benim kuracağım şirkete başka bir şirket ortak olmak istiyor mümkün müdür?

  1. Merhaba Banu hanım teşekkürler, faydalı olmasına sevindim. Kuracağınız şirkete başka bir şirketin ortak olması mümkündür.
   Bunun için şirketinize ortak olacak Tüzel Kişi (A.Ş. veya Limited) ortak olacağı şirketin bilgilerini ve kimin tüzel kişiliği temsil edeceğini belirten bir karar almalı bu karara istinaden ortaklık mümkün olur.

 2. Cihat Bey Merhaba

  Şu anda sigortalı olarak çalıştığımız şirketten Eylül gibi ayrılmayı planlıyoruz .ancak bir ortağım ile bu tarihi beklemeden hemen şirket kurmamız mümkünmüdür şirektten ayrılmadan yani.

  1. Merhaba Önder bey, şahıs işletmesi limited veya anonim şirkete dönüştürülebilir. Şahıs işletmesinin durumuna göre bu işlemi yapmanızı önerebilirim. Ancak tescile tabi demirbaş, yüklü KDV devri yoksa şahıs işletmesini kapatıp, şirket kurmak daha doğru olacaktır. Eğer kapanış ve açılış peş peşe yapılırsa birçok açıdan geçiş olarak değerlendirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Translate »