Ticaret Kanunu

Anonim Şirketlerin 10 Önemli Avantajı

Girişimciler önemli bir başlangıç olan şirket kuruluşu sırasında limited şirket mi anonim şirket mi kurulmalı karmaşasına girmektedirler. Hangi şirketi kurmalıyım sorusuna cevap arayan çok sayıda email  aldım. Bazı meslektaşlarımız her girişimi Anonim Şirket olarak yönlendirmektedir. Ancak ben iyi analiz edilmesi gerektiğini ve belirli sermaye ve ciro beklentisi altında olan şirketlerin aylık maliyetlerini minimize etmek adına limited şirket önerebiliyorum. Çünkü anonim şirketlerin genel kurul süreçleri bazı durumlarda maliyetli ve zaman kaybı oluşturmaktadır. Ayrıca anonim şirketlerin kısa süre içerisinde bağımsız denetime tabi olmalarına ilişkin ikincil mevzuat uygulamaya başlandığında maliyetler ve prosedürler artacaktır. Ancak iş potansiyeli oldukça yüksek, ciro, karlılık, ortak sayısı ve yatırım alma potansiyeline göre anonim şirketi kurmayı önerdiğim girişimcilerde mevcut. Şimdi anonim şirket kurmayı gerektirecek 10 avantajı sizlerle paylaşayım;

 1. Anonim şirketlerde ortakların sermaye taahhütleri dışında borçlara karşı sorumlulukları yoktur. Kamu borçlarına ilişkin sorumluluk yönetim kurulundadır.
 2. Yönetim kurulu üyesi olmayan ortakların 4B(Bağkur) sigortalılığı zorunluluğu yoktur. Limited şirketlerde tüm ortaklar 4B’li olarak tescil edilir.
 3. Şirket hissedarlarının hisselerini 2 yıl sonra devretmeleri durumunda doğan kazanç vergiden istisnadır.
 4. Halka açılabilirler.
 5. Kurumsallık çerçevesinde genel kurullarda önemli gündem konuları için hükümet komiseri bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu durum pay sahiplerinin hakları açısından kamu gözetim ve kontrolü anlamı taşımaktadır.
 6. Bazı sektörlerde faaliyette bulunmak için Anonim Şirket olma zorunluluğu bulunmaktadır. Örneğin; bankacılık, sigortacılık vb.
 7. Hissedar sayısında üst sınır yoktur.
 8. Elektronik genel kurul yapılabilir.
 9. Esas sermayenin yarısının alacağı karar ile amaç ve konu değişikliği yapılabilir.
 10. Ortaklar ve onlarla ilişkili kişilerin şirkete verilen ve özkaynakların yerini alan ödünç tutarlar, her zaman iade edilebilir.

Yukarıda sıraladığım anonim şirketlerin avantajları orta ve büyük ölçekli şirketler için oldukça önemli. Şirket kuruluşunda bu avantajları bilerek adım atmak gerekir. Limited şirketler nevi değişikliği yapılarak anonim şirkete dönüştürülerek avantajlı hale getirilebilirler.

Eğer yazımı buraya kadar okuduysanız teşekkürler. Yazılarımı çok fazla uzun tutmadan faydalı ve okunabilir olmasını sağlamaya çalışıyorum.

***

Not: Sizin için faydalı bir çalışma olduğunu düşünüyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden düşüncelerinizi paylaşınız. Ayrıca sosyal medyada paylaşabilir sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirsiniz. Benimle iletişim kurmanın en kolay yolu ise; cihat@cihaterturk.com email adresim ile mümkün.

Cihat Ertürk

1980 Doğumluyum, Bilgisayarlı Muhasebe, İktisat ve Maliye bölümlerinde sırasıyla ön lisans, lisans ve yüksek lisansıımı tamamlayarak 2005 yılında Mali Müşavir 2020 yılında Yeminli Mali Müşavir olmaya hak kazandım. Uzmanlık alanım vergi, şirketler, sosyal güvenlik gibi konulardır...

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba cihat bey
  Ben 25 senedir Avusturya da yaşıyorum ve güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Sorum şu ben Avusturya vatandaşıyim ama (mavi kartım var) Türkiye de güvenlik firma kurmak istiyorum yani temmeli türkiye ye gideceğim. Ne yapmam gerekiyor ve mali tutar ne kadar olur .
  Şimdiden çok teşekkür ederim cevap vereceğiniz için.
  Saygılarımla Berat İnanc

  1. Merhaba Berat bey, yabancı ülke vatandaşı olsanız bile burada Türkiye’de şirket kurma açısından sıkıntı yok. Ancak güvenlik şirketi kurduktan sonra ruhsat için İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen şartları taşıyor olmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Translate »