1 Ocak 2016 İtibariyle Yem ve Gübre’de KDV ve Bazı ÖTV Değişiklikleri

Sirküler: Vergi 2016/1

Bazı Hayvan Yemleri ve Gübrelerde KDV Oranı ile Bazı Mallara Ait ÖTV Tutarlarında Değişiklikler Yapıldı.

1 Ocak 2016 tarihli ve 29580 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2015/8353 sayılı Bazı Mallara Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının, Özel Tüketim Vergisi Oran ve Tutarlarının ve Tütün Fonu Tutarlarının Belirlenmesi Hakkında Karar yayımlanmıştır.

Söz konusu Bakaanlar Kurulu Kararı ile yapılan değişiklikler;

1.   Kararın 3. Maddesi ile yüzde 1 KDV oranın uygulandığı ekli (I) sayılı listeye aşağıdaki sıralar eklenmiştir. Bunlardan bazı hayvan yemlerine ilişkin 19 uncu sıra, bu düzenleme öncesi %8 KDV oranının uygulandığı (II) sayılı listede idi. Yapılan düzenleme sonrası KDV oranı yüzde 8’den %1’e indirilmiş oldu.

“19- Küspe (21/12/2015 tarihli ve 2015/8320 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile yürürlüğe konulan İstatistik Pozisyonlarına Bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetveli’nin 2303.10 pozisyonunda yer alan nişastacılık artıkları ve benzeri artıklar ile 2303.30.00.00.00 pozisyonunda yer alan biracılık ve damıtık içki sanayinin posa ve artıkları hariç), tam yağlı soya (fullfat), kepek, razmol, balık unu, et unu, kemik unu, kan unu, tapiyoka (manyok), sorgum ve her türlü fenni karma yemler (kedi-köpek mamaları hariç), saman, yem şalgamı, hayvan pancarı, kök yemler, kuru ot, yonca, fiğ, korunga, hasıl ve slajlık mısır, üçgül, yemlik lahana, yem bezelyesi ve benzeri hayvan yemleri (yeşil ve kuru kaba yemler ve bunların pellet şeklinde veya mevsimsel ihtiyaçlara göre bir bağlayıcı kullanılarak veya kullanılmadan işlem görmüş olanları dahil),

20- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tescil edilen gübreler ile gübre üreticilerine bu ürünlerin içeriğinde bulunan hammaddelerin teslimi.”

2.      Aynı Kararın 4. Maddesi ile Özel Tüketim Vergisi Kanuna ekli (III) sayılı listenin (A) ve (B) cetvellerinde yer alan malların vergi oranları, asgari maktu ve maktu vergi tutarları değiştirilmiştir.

Bakanlar Kurulu Kararının tamamına ulaşmak için Tıklayınız.

Hakkında Cihat Ertürk

1980 Doğumluyum, Bilgisayarlı Muhasebe, İktisat ve Maliye bölümlerinde sırasıyla ön lisans, lisans ve yüksek lisansıımı tamamlayarak 2005 yılında Mali Müşavir 2020 yılında Yeminli Mali Müşavir olmaya hak kazandım. Uzmanlık alanım vergi, şirketler, sosyal güvenlik gibi konulardır...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »